- Podkategorie: News
- 0 polubień
Autentyczna pizza neapolitańska – przepis krok po kroku
Pizza to danie, które zdobyło serca i podniebienia ludzi na całym świecie. Należy do najbardziej kultowych potraw kuchni włoskiej, a pizza neapolitańska jest bez wątpienia jej znakomitą przedstawicielką. Połączenie chrupiącego ciasta, aromatycznego sosu pomidorowego i delikatnej mozzarelli sprawia, że to danie jest nieodzownym elementem kulinarnej podróży po Neapolu. Nawet jeśli ta podróż odbywa się wyłącznie w wyobraźni lub palcem po mapie. Jak przygotować pizzę neapolitańską? Podpowiadamy!
Pizza neapolitańska – czym się różni od innych rodzajów pizzy?
Rodzajów, odmian i sposobów podawania pizzy jest wiele, a duża część krajów ma swoje sposoby na tę potrawę. Tą oryginalną, kultową i wyjątkową jest jednak pizza neapolitańska. Czym się różni od pozostałych wariantów? Przede wszystkim ciastem, które jest wyjątkowo cienkie i elastyczne, otoczone grubym, puszystym rantem. Jej kształt jest nieregularny, co tylko dodaje jej uroku. Co ciekawe, pizza neapolitańska ciasto ma grubość maksymalnie 4 milimetrów.
Zgodnie z zasadami liczba dodatków na pizzy neapolitańskiej nie może być większa niż trzy. Każdy z nich musi być idealnie świeży i najwyższej jakości. Całość wypieka się przez krótki czas w specjalnym piecu w temperaturze przekraczającej 400 stopni Celsjusza. Z tego względu prawdziwa pizza neapolitańska w domu jest niemal niemożliwa do wykonania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować własnoręcznie przygotować danie, które smakiem i aromatem będzie bardzo zbliżone do autentycznego włoskiego przysmaku. Istnieje kilka sztuczek, które sprawiają, że szybka pizza neapolitańska może ucieszyć nasze kubki smakowe w domowym zaciszu.
Włoska pizza – przepis: potrzebne składniki
Jak już wspomniano, komponentów na pizzę neapolitańską jest bardzo niewiele, ale muszą być wysokiej jakości, aby całość smakowała jak najlepiej.
Składniki potrzebne do przygotowania pizzy:
- 0,5 kg mąki typu 00, czyli najdrobniejszej możliwej, przeznaczonej do wyrabiania spodów do pizzy,
- 350 ml letniej wody, dobrym wyborem będzie woda źródlana lub przefiltrowana, natomiast mineralna się nie sprawdzi,
- 1 puszka pomidorów San Marzano lub Pelati,
- 1 mozzarella z mleka krowiego lub bawolego,
- ¼ łyżeczki suszonych drożdży,
- dobra oliwa z oliwek,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżeczka octu balsamicznego,
- szczypta cukru,
- dwie łyżki soli.
Konieczny jest również odpowiedni piekarnik. Pizza neapolitańska w piekarniku wyjdzie najlepiej, jeżeli upieczemy ją, korzystając z funkcji grill i ustawimy najwyższą możliwą temperaturę. Osiągniemy wtedy warunki możliwie zbliżone do tradycyjnych. Jeżeli mamy wszystko, czego wymaga włoska pizza, przepis i jego wykonanie nie będą problemem.
Wyjątkowe ciasto – pizza neapolitańska krok po kroku
Bierzemy dużą miskę, wlewamy do niej wodę, a następnie rozpuszczamy drożdże. Porcjami dodajemy mąkę i za każdym razem dokładnie mieszamy, aby ciasto było jednolite. Pod koniec dodajemy sól. Nie musimy zagniatać ani wyrabiać, wystarczy uzyskać gładkie ciasto. Pizza neapolitańska na tym etapie będzie kleić się do palców. To normalne i nie należy dodawać więcej mąki. Gotowy półprodukt przekładamy do zamykanego pojemnika lub przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około dobę. Ciasto w tym czasie odpocznie i wytworzy siatkę glutenową.
Po upływie 24 godzin ciasto wyjmujemy i przekładamy na podsypany mąką blat lub drewnianą stolnicę. Nie zagniatamy go i nie wałkujemy, za to delikatnie rozciągamy i składamy do środka, tworząc coś na kształt koperty. Następnie tworzymy podłużny wałek i dzielimy go na 3 części. Z każdej formujemy kulkę, którą analogicznie rozciągamy i składamy. Po wszystkim kulki znów odkładamy do podrośnięcia na 3-4 godziny.
Aby w pełni ucieszyła nas nasza pizza neapolitańska, przepis każe ją upiec. Jak już wspomniano, piekarnik rozgrzewamy do możliwie najwyższej temperatury. Pod grzałką umieszczamy blachę lub kamień do pizzy, jeżeli go posiadamy, aby się nagrzały. Przygotowane wcześniej kulki ciasta ugniatamy od środka do zewnątrz, aby utworzyć charakterystyczne cienkie wnętrze i gruby rant. Rozprowadzamy na nim sos, układamy pokrojoną mozzarellę i skrapiamy oliwą. Aby się nie poparzyć, porcję przekładamy na drewnianą deskę lub talerz, z którego zsuniemy ją na blachę w piekarniku. Pieczemy do momentu zarumienienia się ciasta i rozpuszczenia sera, powinno wystarczyć kilka minut.
Pizza neapolitańska – przepis na aromatyczny sos i propozycja podania
W czasie rozgrzewania piekarnika możemy przygotować prosty, ale bardzo smaczny sos. Pomidory blendujemy z dodatkiem soli i cukru, a następnie dodajemy ocet balsamiczny i przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość mieszamy. Sosu nie trzeba gotować. Jeżeli pomidory z puszki mają w sobie dużo wody, warto ją wcześniej odsączyć. To najszybszy z etapów procesu, podczas którego powstaje pizza neapolitańska, przepis szybki nie jest, ale zdecydowanie warto poświęcić swój czas na to danie.
Gotowa pizza doskonale smakuje z szynką parmeńską, świeżą bazylią lub oliwkami, ale można na nią kłaść wszelkie ulubione dodatki. W roli sosu sprawdzi się smakowa oliwa, pizza będzie z nią smakować fenomenalnie. Choć tak podana pizza z oliwą nie jest zgodna z zasadami przygotowania neapolitany, ma wielu fanów. Mimo że całość to dość wymagający przepis, pizza neapolitańska zdecydowanie jest warta zachodu.