Jak rozpoznać dobrą oliwę z oliwek?

Jak rozpoznać dobrą oliwę z oliwek?

Oliwa z oliwek to produkt, który bardzo często jest używany do przyrządzenia potraw czy przyprawiania sałatek. Oliwa jest sokiem wyciśniętym z owoców drzewa oliwnego. Dobra oliwa z oliwek to obowiązkowy dodatek, który powinien znaleźć się w naszej kuchni. Najlepszą oliwą jest ta z pierwszego tłoczenia na zimno – extra virgin. Regularnie spożywana może wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi, wzmocnienie systemu odpornościowego, zapobiegnięcie kamicy żółciowej, ochronę przed nowotworami czy opóźnienie procesu starzenia. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać dobrą oliwę z oliwek.

Jak opakowana powinna być dobra oliwa z oliwek?

Nie wszystkie oliwy, które mają na etykiecie oznaczenie „extra virgin”, muszą być wysokiej jakości produktami. Z dużą ostrożnością należy podchodzić zwłaszcza do oliw, które mają bardzo niską cenę. 

Szczególne znaczenie w przypadku oliwy ma jej opakowanie. Dobra oliwa z oliwek powinna być umieszczona w ciemnej, matowej butelce. Dzięki temu jest odpowiednio chroniona przed światłem. Oliwa jest produktem biologicznie czynnym, a działanie promieni UV może spowodować jej utlenianie i w konsekwencji utratę polifenoli, czyli bardzo cennych związków antyoksydacyjnych. Dobrą opcją jest także oliwa z oliwek zamknięta w aluminiowej puszce hermetycznie zamykanej. Produkt przechowywany w przezroczystej butelce stojący na ciągle oświetlanej półce sklepowej może bardzo szybko stracić swoje właściwości. 

Jaki zapach i smak ma dobra oliwa z oliwek?

Nie trzeba być profesjonalnym degustatorem, aby umieć rozpoznać dobrą oliwę po jej smaku i zapachu. Wystarczy poznać podstawowe cechy, jakimi powinna wyróżniać się wysokiej jakości oliwa. To właśnie aromat oraz smak mówią najwięcej o samym produkcie oraz jego walorach zdrowotnych.

Po otwarciu butelki powinniśmy czuć owocowy, świeży, soczysty zapach. Często taki aromat przypomina zapach świeżo skoszonej trawy, jabłek, karczochów czy skórki banana. Nieprzyjemny zapach lub jego brak świadczy o tym, że doszło do utlenienia oliwy albo produkt zjełczał. Dzieje się tak w przypadku złego lub zbyt długiego przechowywania albo błędu na danym etapie procesu produkcji.

Złym znakiem jest także stęchły, grzybiczny zapach. Jest to spowodowane tym, że producenci lub dostawcy oszczędzający na opakowaniu, pakują oliwki w czasie zbioru do worków plastikowych, zamiast korzystać z przewiewnych jutowych. Wilgotna deszczowa pogoda może sprawić, że już po kilkunastu godzinach rozpoczyna się proces fermentacji i jest to potem wyczuwalne w zapachu oliwy. 

Dobra oliwa z oliwek powinna cechować się owocowym, pikantnym i trochę gorzkim smakiem. Polifenole, czyli bardzo cenne związki antyoksydacyjne zawarte w oliwie, wpływają na jej wyrazistość i gorzkość. Smak ten niektórzy błędnie uznają za odznakę zepsucia się oliwy. W rzeczywistości, to właśnie gorzki i odrobinę pikantny smak stanowi wizytówkę dobrej oliwy i świadczy o jej bogatych właściwościach zdrowotnych. Najbardziej wyrazisty smak ma oliwa wyprodukowana z młodych oliwek. To właśnie one kryją w sobie najwięcej cennych polifenoli. Oliwa z dojrzałych oliwek zazwyczaj ma delikatniejszy smak. 

Jak rozpoznać dobrą oliwę z oliwek po kolorze?

Kolor oliwy nie świadczy o jej jakości. Jest to błędne myślenie. Na najlepszych konkursach oliwnych produkt podawany jest w ciemnych naczyniach uniemożliwiających odgadnięcie koloru. Odcień zależy od odmiany oliwek i sugeruje stopień ich dojrzałości. Istnieją odmiany, z których wyprodukowana oliwa ma bardziej żółtą barwę. Jednak czasem żółtym kolor może sygnalizować, że oliwa jest stara. Mocno żółta barwa z pomarańczowymi lub czerwonymi smugami oznacza, że oliwa ma poważną wadę i nie należy jej spożywać. Taka oliwa mogła zepsuć się np. z powodu kontaktu ze światłem. To właśnie z tego względu oliwa powinna być przechowywana w butelce z ciemnego szkła lub w puszce, które zabezpieczą ją przed światłem słonecznym i pozwolą uniknąć zepsucia się produktu.

Dobra oliwa z oliwek – przechowywanie

Oliwę z oliwek należy przechowywać w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu. Gwałtowne zmiany temperatur, jakie występują przy częstym wkładaniu i wykładaniu tego typu produktu z lodówki, bardzo źle na niego działają. Warto pamiętać o szczelnym zamykaniu butelki, żeby chronić zawartość przed kontaktem z tlenem i UV. Posiadając oliwę w puszce, warto przelać część do ciemnej butelki i w ten sposób korzystać z niej na co dzień. 

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło