Czy oliwa z oliwek jest zdrowa?

Czy oliwa z oliwek jest zdrowa?

Mimo że istnieje wiele zdań na temat słuszności dodawania tłuszczów do naszej diety, to jednak oliwa z oliwek w większości opinii jest postrzegana jako istotny składnik sprzyjający zdrowiu. Oliwa z oliwek to tłuszcz pochodzący z drzewa oliwnego. Największa produkcja tego oleju roślinnego oraz jego największe spożycie występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego – Hiszpania, Włochy, Grecja, Portugalia i Francja. Oliwa z oliwek to jeden z najbardziej cenionych i popularnych olejów roślinnych na całym świecie.

Oliwa z oliwek właściwości zdrowotne - skład chemiczny oleju roślinnego

W składzie oliwy z oliwek znajdziemy przede wszystkim triacyloglicerole (98-99%), czyli tłuszcze, które w organizmie człowieka są zapasem skondensowanej energii. Dodatkowo w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia występuje duża zawartość – około 83% - cennego jednonienasyconego kwasu oleinowego. Jest to składnik, który niweluje zachorowania na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Poza tym w tym oleju roślinnym, który kojarzy się z witalnością i dobrym stanem zdrowia znajdziemy także: 

  • kwas palmitynowy,  
  • kwas linolowy,  
  • kwas stearynowy, 
  • kwas palmitooleinowy

Oliwa z oliwek właściwości zdrowotne zawdzięcza również temu, że znajduje się w niej wiele fitozwiązków o różnorodnych właściwościach biologicznych. Należą do nich m.in.: 

  • polifenole,  
  • karotenoidy (luteina, β-karoten, ksantofile),  
  • chlorofile,  
  • sterole roślinne,  
  • skwalen

Oliwa z oliwek, jakie ma witaminy? Oliwa z oliwek witaminy – skład tego oleju roślinnego bogaty jest także w wiele witamin jak A, E, D i K. Wspierają one organizm w walce z miażdżycą, kamicą żółciową, nieżycie i owrzodzeniu żołądka, zaparciach oraz eliminują powstawanie wolnych rodników. Spożywanie tego produktu hamuje proces starzenia się organizmu oraz korzystnie wpływa na wzrost kości u dzieci. Jednocześnie doskonale oczyszcza i reguluje procesy trawienia oraz walczy z zakrzepami. Zazwyczaj brak tych witamin powoduje zmęczenie, problemy z zębami, kośćmi i częstsze występowanie infekcji.

Występujące w oliwa z oliwek właściwości lecznicze sprzyjają także chorym na cukrzycę, ponieważ olej ten wyrównuje poziom cukrów we krwi oraz przeciwdziała skokom insuliny. Badacze także sugerują, że znajdujące się w oliwa z oliwek właściwości zdrowotne mogą zniwelować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż w 40%. Do oliwa z oliwek zalety możemy dodać także to, że nie składa się ona z soli i jest bezglutenowa.

Oliwa z oliwek ma także właściwości przeciwzapalne. Stan zapalny to często główna przyczyna występowania wielu chorób jak na przykład rak, choroby układu sercowo-naczyniowego, nieprawidłowy metabolizm, cukrzyca, choroba Alzheimera, zapalenie stawów i otyłość. Działaniem przeciwzapalnym odznacza się oleocanthal, który właśnie występuje w oliwie.  Dodatkowo oliwa może pomóc uniknąć udaru. Ta choroba wynika z zaburzeń przepływu krwi w mózgu i pojawia się u osób borykających się z problemem krzepliwości. Zgodnie z badaniami oliwa z oliwek to jedyny produkt bogaty w tłuszcze jednonienasycone, który niweluje ryzyko udaru mózgu i chorób serca.

Czy można przedawkować oliwę z oliwek? Oczywiście jak z każdym produktem spożywczym i w przypadku oliwy z oliwek należy zachować umiar. Musimy zwracać uwagę na tolerancje naszego organizmu na ten produkt. Mimo że oliwa to bardzo zdrowy olej roślinny, to w nadmiernych ilościach może nam zaszkodzić. 

Oliwa z oliwek jako lekarstwo - smak i aromat

Barwa oliwek jest bardzo istotna ze względu na to, że to właśnie po niej można poznać stopień dojrzałości owocu. Z zielonych oliwek powstaje oliwa, która cechuje się owocowym, delikatnie gorzkim i pikantnym smakiem i dodatkowo jej kolor będzie bardziej zielony. Dojrzałe oliwki dadzą nam żółty i bardziej słodki płyn.

Owoce drzewa oliwnego decydują także o gęstości oliwy z oliwek. Różne gęstości wynikają z różnych odmian roślin oraz rodzajów uprawy, a także zależą od procesu produkcji oleju.

Smak oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia może być połączeniem kilku aromatów np. można w niej wyczuwać owocowe, gorzkie, słodkie i pikantne smaki. Warto wiedzieć, że oliwa z oliwek zdrowa to taka, której smak jest delikatnie pikantny – to znak, że w jej składzie jest dużo pierwiastków przeciwutleniających.

Oliwki odznaczają się działaniem antyoksydacyjnym, z tego względu często poza produkcją oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, wykorzystuje się je przy suplementach.

Oliwa z oliwek czy zdrowa? Ile kalorii zawiera?

Czy oliwa z oliwek jest zdrowa? Produkt ten charakteryzuje się zdrowym i bogatym w cenne składniki odżywcze składem. 100g oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia odpowiada 884 kcal, a jej jedna łyżka stołowa (10 g) zawiera 88 kcal. Będąc na diecie lub podczas redukcji tkanki tłuszczowej, warto uważać przy dodawaniu jej do posiłków, bo może ona wpłynąć na zaburzenie deficytu kalorycznego.  

Na rynku dostępne są także oliwy z oliwek w sprayu np. marki Vertego. Nadają one doskonały aromat potrawom przy minimalnej ilości kalorii. Pozwalają one zaoszczędzić ilość kalorii z tłuszczu w posiłku. Wystarczy kilka naciśnięć, aby pokryć całą patelnię – a każda porcja ma około 1kcal.

Oliwa z oliwek właściwości zdrowotne – extra virgin a rafinowana

Oliwa z oliwek extra virgin to bardzo wartościowy produkt i najlepszy rodzaj oliwy. Powstaje ona z owoców drzewa oliwnego, a jej produkcja odbywa się w temperaturze poniżej 30°C, jedynie za pomocą obróbki mechanicznej lub innych fizycznych sposobów, które nie wpływają na pogorszenie się jej właściwości biologicznych.  

Przez swój unikalny proces wytwarzania cena oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia jest wyższa niż cena pozostałych rodzajów oliwy. Oliwa z oliwek zdrowie – oliwa z pierwszego tłoczenia posiada największą zawartość związków polifenolowych, które mają bardzo korzystny wpływ na cały organizm człowieka. To właśnie przez te prozdrowotne korzyści produkt ten jest tak doceniany na świecie. 

Obecne w oliwa z oliwek kwasy omega i związki fenolowe sprawiają, że charakteryzuje się ona gorzkim smakiem. 

Rafinowana oliwa z oliwek czy zdrowa? Taki rodzaj oliwy z oliwek cechuje się brakiem cennych witamin, polifenoli i fitosteroli oraz innych niskocząsteczkowych składników naturalnych. Nie wpływa tak korzystnie na zdrowie, ma mniejszą aktywność antyoksydacyjną i także przez to odznacza się niższą ceną.

Oliwa z oliwek – właściwości zdrowotne 

Czy oliwa jest zdrowa? Oliwa z oliwek, na co dobra? Według wielu badań naukowych oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Szczególnie korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. W oliwie znajduje się mało kwasów tłuszczowych nasyconych. Jej główną zawartość stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe jak kwasy omega-3 i omega-6. Regularne spożywanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia może przyczynić się do: 

  • zwiększania zawartości lipoprotein o wysokiej gęstości HDL (czyli dobrego cholesterolu) i ich lepszego funkcjonowania, 
  • zmniejszenia stężenia lipoprotein o niskiej gęstości LDL (czyli złego cholesterolu), a także niwelowania ich właściwości promiażdżycowych,  
  • zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego we krwi, 
  • zniwelowania wartości ciśnienia tętniczego krwi, 
  • redukcji możliwości rozwoju chorób układu krążenia, 
  • zmniejszenie zawartości markerów stanu zapalnego (CRP, IL-6, TNF-α), 
  • zniwelowania markerów stresu oksydacyjnego (np. MDA), 
  • pozytywnych zmian w składzie mikrobioty jelitowej, 
  • zapobiegania chorobom nowotworowym

Czy oliwa z oliwek jest zdrowa do smażenia?

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to produkt, który jest najlepszy, jeśli chodzi o zastosowanie jako tłuszcz na patelni. Wynika to z tego, jakie witaminy ma oliwa z oliwek oraz jakie zawiera w sobie jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Przede wszystkim:

  • w jej składzie nie występuje cholesterol, który łatwo utlenia się podczas procesu smażenia;
  • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zawiera dużo związków działających antyoksydacyjnie, szczególnie polifenole i witamina E; 
  • tego typu olej roślinny cechuje się niską zawartością związków przyspieszających proces utleniania. 

Oliwa z oliwek właściwości 

Poza tym, że korzyści z regularnego spożywania tego oleju roślinnego powodują, że możemy traktować oliwa z oliwek jako lekarstwo, to dodatkowo występujące w niej liczne bioaktywne związki sprawiają, że często stosuje się ją także w kosmetyce. Substancje znajdujące się w oliwie są bezpieczne dla skóry i działają na nią wzmacniająco, nawilżająco, ochronnie, odżywczo, pielęgnacyjnie i regeneracyjnie. Oliwa z oliwek jest głównie stosowana do masażu oraz przy pielęgnacji skóry – dodaje się ją do kremów do twarzy, balsamów do ciała, masek do włosów i kremów odżywczych do rąk.  

Oliwa z oliwek zalety – wpływ oliwy na urodę

Oliwa z oliwek to częsty składnik kosmetyków, które mają zadanie nawilżać i odżywiać skórę. Jest ona wybierana jako dodatek do produktów pielęgnacyjnych pochodzenia naturalnego jak: szampony, pomadki nawilżające, żele pod prysznic czy olejki. Działa ona łagodząco na skórę oraz uspokaja i leczy stany zapalne. 

Oliwa z oliwek jest także skuteczną ochroną przed promieniowaniem UV. Dodatkowo jest niezastąpionym dodatkiem do kosmetyków przeznaczonych do skóry suchej, dojrzałej, wrażliwej oraz naczyniowej. Korzystne oddziaływanie oliwy na ukrwienie skóry sprawia, że pomaga ona zachować jej elastyczność i spłyca zmarszczki. Jest też cenionym składnikiem w kosmetykach dziecięcych.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło