Czy można pić oliwę z oliwek?

Czy można pić oliwę z oliwek?

Czy można pić oliwę z oliwek?

Oliwa z oliwek to olej roślinny produkowany z owoców drzewa oliwnego. Jest to cenny produkt bogaty w wiele zdrowych tłuszczów i dobroczynnych składników odżywczych. Charakteryzuje się pysznym smakiem i niezwykłym aromatem. Ma wiele zastosowań w kuchni, ale także w kosmetyce. Spożywanie oliwy jest bardzo zdrowe i korzystnie wpływa na nasz organizm. Dowiedz się, jak pić oliwę z oliwek i jakie choroby leczy oliwa z oliwek. 

Łyżka oliwy z oliwek na czczo - wartości odżywcze

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to drogocenny składnik naszej diety. Czy można pić oliwę z oliwek? Systematyczne picie oliwy z oliwek wpływa pozytywnie na działanie naszego organizmu i wspiera nas w walce z wieloma dolegliwościami. Ten olej roślinny jest źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych i wielu witamin jak A, C, D, E czy K oraz magnez, fosfor, potas. 

Proces produkcji oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia polega na pozyskiwaniu oliwek jedynie za pomocą mechanicznych metod lub innych fizycznych sposobów. Dzięki temu ma ona charakterystyczny smak i aromat i zawiera wiele zdrowych składników jak nasycone kwasy tłuszczowe i kwasy omega-6 i omega-3. Jej głównym składnikiem jest kwas oleinowy, który wpływa na niwelowanie stanów zapalnych i chroni przed rozwojem komórek rakowych. 

Jakie choroby leczy oliwa z oliwek? Oliwa na czczo może zapobiec pojawieniu się chorób układu krążenia, otyłości, problemów z metabolizmem, cukrzycy typ 2, nadciśnienia tętniczego i chorób mózgu. Hamuje także proces starzenia.

Oczywiście najlepsza oliwa z oliwek do picia to oliwa z oliwek extra virgin. Do jej produkcji wykorzystuje się odpowiednio dojrzałe i pełne drogocennych i prozdrowotnych właściwości oliwki. Jaka jest najlepsza oliwa z oliwek do picia?  Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia! Charakteryzuje się ona doskonałym smakiem i składa się z dużej ilości polifenoli i innych dobroczynnych składników odżywczych. 

Taki olej roślinny jest bardzo odporny na utlenianie – jeśli jest odpowiednio przechowywany. Na rynku dostępnych jest wiele odmian oliwy, które wyróżniają się rozmaitymi nutami smakowymi, aromatem czy kolorem, co wynika z różnic w procesie produkcji, ale dzięki temu można wybrać oliwę dopasowaną pod nasze preferencje czy zastosowanie. Taki produkt może urozmaicić nasze potrawy, ale będzie także świetny jako oliwa z oliwek do picia. 

1 łyżka tego cennego płynu ma w sobie m.in. 119 kalorii, 13,5 g tłuszczu (1,86 g tłuszczów nasyconych), 1,9 mg witaminy E czy 8,13 mcg witaminy K. Składa się także z wapnia, potasu, polifenoli, tokoferoli, fitosteroli i innych przeciwutleniaczy, które zmniejszają poziom cholesterolu i wspomagają prace serca. 

Ile oliwy dziennie? Kiedy pić oliwę z oliwek?

Kiedy najlepiej pić oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia? Najlepszą porą na spożycie oliwy na czczo jest moment zaraz po przebudzeniu, rano. Łyżka oliwy z oliwek na czczo dostarcza organizmowi wielu zdrowych substancji odżywczych, które odznaczają się cennymi właściwościami wspierającymi nasze serce, układ krwionośny, metabolizm czy układ odpornościowy. 

Oliwa z oliwek na czczo konsumowana rano pomoże nam wyrobić zdrowy nawyk, jakim będzie przekazanie organizmowi dużej dawki zdrowia. Co daje picie oliwy z oliwek na czczo? Nasz organizm jest jeszcze w stanie uśpienia, a żołądek pusty – jest to moment, gdy najlepiej przyswaja on pierwszą rzecz, którą do niego dostarczymy. Z tego względu spożycie oliwy z oliwek rano pozwoli na najlepsze wykorzystanie znajdujących się w niej wartości odżywczych. Nasz organizm przyswoi je szybciej niż po śniadaniu, bo wtedy zajmuje się on procesem trawienia poprzedniego jedzenia. 

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma prozdrowotne składniki, które rano będą łatwo przyswajalne dla naszego żołądka. Poranne spożycie oliwy także działa uspokajająco na nasz apetyt dzięki swoim właściwościom sycącym. Działa pozytywnie na metabolizm i naturalnie oczyszcza nasz organizm z toksycznych substancji.

Spożywanie oliwy nie musi oczywiście odbywać się jedynie z rana. Nawyk picia tego oleju można wyrabiać w sobie o dowolnej porze. Co daje picie oliwy z oliwek na noc? Zdaniem niektórych takie spożywanie oliwy przeciwdziała zaparciom i spowalnia proces starzenia się organizmu. 

W praktyce pora, o której spożywamy oliwę, nie ma większego znaczenia. Istotne jest jej regularna konsumpcja. Pytanie, ile oliwy dziennie powinniśmy wypijać i jaka oliwa z oliwek jaka najlepsza? Zaleca się spożywanie 2-3 łyżek oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Można ją także wprowadzać do organizmu przez dodawanie jej do sałatek, skrapiania ją pieczywa czy stosowania podczas duszenia warzyw. 

Picie oliwy z oliwek– na co pomaga?

Regularne dostarczanie do organizmu cennych składników, które występują w oliwie z oliwek, może wesprzeć prace wielu układów naszego organizmu. Co daje codzienne picie oliwy z oliwek? Przede wszystkim: 

  • Pozytywnie wpływa na skórę, poprawiając jej kondycję - efektywnie niweluje zaczerwienienia, obrzęki oraz hamuje procesy starzenia. Jednocześnie charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i może być stosowana jako naturalny preparat dezynfekujący.
  • Wspomaga prace mózgu i hamuje proces jego starzenia - dodanie oliwy z oliwek do naszej diety wspiera proces pozbywania się nagromadzonej, patologicznej tkanki w komórkach mózgowych, które mogą przyczynić się do wystąpienia choroby Alzheimera. Liczne badania sugerują, że regularna konsumpcja oliwy sprzyja lepszej pamięci.
  • Wpływa na polepszenie się stanu stawów i kości, przez swoje właściwości przeciwzapalne - składniki znajdujące się w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia mogą zniwelować zapalenie stawów oraz ich ból. Możemy wzmocnić efekt przez dodanie do naszej diety nie tylko oliwy z oliwek, ale i olejów rybnych, czyli źródeł kwasów tłuszczowych omega-3.
  • Wspomaga pracę jelit i poprawia ich kondycję - wartości odżywcze dostarczane do naszego organizmu przez oliwę z oliwek usuwają szkodliwe bakterie.
  • Niweluje i zwalcza stany zapalne - oliwa z oliwek dzięki swoim drogocennym składnikom może zmniejszać występowanie stanów zapalnych, a w konsekwencji chronić nas przed chorobami skóry, których są przyczyną.
  • Kontroluje poziom cukru we krwi i zwalcza jego skoki - zmniejsza poziom glukozy we krwi; według badań w 40% może zniwelować ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Jakie choroby leczy oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek - jaka najlepsza do picia? Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia wytwarzana jest w taki sposób, że poza niesamowitymi walorami smakowymi zachowuje także wszystkie wartościowe substancje odżywcze i przeciwutleniacze pochodzące z oliwek, które zazwyczaj w innych metodach produkcyjnych są usuwane przez stosowaną filtrację. Dlatego istotne jest, żeby to właśnie ją dodawać do swojego jadłospisu. 

Zwykła rafinowana oliwa z oliwek jest tańsza, ale cechuje się brakiem tych drogocennych składników prozdrowotnych, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Najlepsza oliwa z oliwek do picia składa się z ponad 30 rozmaitych związków fenolowych, które walczą z wolnymi rodnikami, czyli cząsteczkami, które uszkadzają komórki ludzkiego organizmu, przyspieszają jego starzenie się, a także powodują wiele chorób. 

Wysokogatunkowe oliwy z oliwek extra virgin najczęściej występują w ciemnych opakowaniach, które chronią je przed światłem – bardzo często znajdziemy je w butelkach z ciemnego szkła. Pamiętajmy, żeby oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia przechowywać w chłodnym miejscu bez dostępu promieni słonecznych. Zazwyczaj po jej otwarciu należy ją spożyć do 3 miesięcy.

Zawartość oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia ma wiele wartości leczniczych. W jej składzie znajdują się jednonienasycone tłuszcze, tłuszcze nasycone oraz tłuszcze wielonienasycone, jak kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3. Składniki w niej zawarte powodują, że jej regularne spożycie zmniejsza zachowanie na astmę i alergiczne zapalanie błony śluzowej nosa, wspomaga walkę z miażdżycą, kamicą żółciową, nieżytem i owrzodzeniem żołądka oraz zaparciami. Działa oczyszczająco i regulująco na procesy trawienia. Zwalcza także powstawanie zakrzepów. Jest to olej bezglutenowy, który nie ma w składzie soli.

Oliwa z oliwek dodatkowo zwalcza reumatoidalne zapalenie stawów, które objawia się zdeformowaniem i bólem stawów. Występująca w jej składzie witamina D hamuje rozwój osteoporozy u dorosłych i krzywicy u najmłodszych. Wiele badaczy także doszło do wniosku, że dodanie oliwy z oliwek do diety kobiet w ciąży i karmiących, sprawia, że chroni ona dzieci przed astmą oskrzelową i alergiami. 

Oliwa extra virgin także działa przeciwzapalnie i w ten sposób niweluje ryzyko wystąpienia raka, choroby układy sercowo-naczyniowego czy choroby Alzheimera. Wynika to z obecności oleocanthalu w składzie oliwy, który działa przeciwzapalnie. Jednocześnie eliminuje problemy z krzepliwością, które są przyczyną udarów. Kwasy tłuszczowe znajdujące się w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia pozytywnie oddziałują na pracę naczyń krwionośnych i wspierają je przy problemach z nadciśnieniem. 




  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło